Rok 2020 - czy znaleźć psychologa? - poradnik zdrowie i uroda

psychoterapia-gestalt.pl

Na czym polega psychoterapia indywidualna

Psychoterapia ma na celu poprawę samopoczucia oraz dobrostanu pacjenta zmagającego się z różnymi problemami natury psychicznej. Psychoterapia dzieli się na wiele nurtów terapeutycznych, w ramach których psychoterapeuc

Dodane: 13-02-2021 02:32
Rok 2020 - czy  znaleźć psychologa? - poradnik zdrowie i uroda psychoterapia-gestalt.pl
i oferują świadczenie swoich usług. Istnieją różne formy prowadzenia psychoterapii, a jednym z najpopularniejszych jest psychoterapia indywidualna. Psychoterapia indywidualna polega na regularnych sesjach pacjenta z terapeutą, podczas których pracuje się nad problemami pacjenta w ramach określonego nurtu terapeutycznego. Z psychoterapii indywidualnej może skorzystać każdy, kto posiada taką potrzebę, ponieważ głównym celem każdej psychoterapii indywidualnej jest poprawa warunków życia. Do terapeuty można udać się z różnymi problemami, z obniżonym poczuciem nastroju, niską pewnością siebie czy napadami lęku. Celem terapeuty jest niesienie pomocy pacjentowi z wykorzystaniem odpowiednich metod psychologicznych. Psychoterapia indywidualna najczęściej jest prowadzona dla osób dorosłych.

Co daje terapia Gestalt

Psychoterapia Gestalt, która należy do nurtu terapii humanistycznych, skupia się głównie na doświadczaniu "tu i teraz". Głównym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości człowieka, osiągnięcie dojrzałości, a także wzrost potencjału jednostki. Poszerzenie świadomości człowieka odbywa się, między innymi, poprzez wzrost umiejętności definiowania swoich potrzeb, czyli autentyczne wzmacnianie pragnień oraz potrzeb człowieka. Ponadto terapia Gestalt uczy nadawania znaczenia własnym doświadczeniom oraz pozwala na uświadomienie sobie, jakie są konsekwencje podejmowanych działań. Psychoterapia Gestalt pozwala na głębsze oraz lepsze zrozumienie przyczyn dokonywanych wyborów oraz umożliwia poznawanie siebie poprzez kontakt ze swoim obszarem emocjonalnym, a także cielesnym. U podstaw terapii Gestalt leży holistyczne podejście do istoty ludzkiej, czyli traktowanie jej w sposób całościowy obejmujący sferę emocjonalną, cielesną, intelektualną oraz społeczną. Psychoterapia Gestalt korzysta z podejścia humanistycznego oraz z wielu postaw filozoficznych.

Zwiększona swoboda do której doprowadza terapia

Popularną formą psychoterapii dla rodzin jest terapia oparta na doświadczeniach. Jej głównym celem jest zerwanie pewnych schematów, które kierują zachowaniem członków rodziny. Niemalże wszyscy się na nich opierają, zwykle robiąc to zupełnie podświadomie. Takie schematy trzeba zerwać, by dać rodzinie dużo większą swobodę. Każdy powinien być otwarty na nowe doświadczenia. Nie można za każdym razem postępować tak samo i oczekiwać innych efektów. Nawet w życiu rodzinnym bardzo ważne jest "eksperymentowanie". Zwiększona swoboda, do której doprowadza terapia grupowa, pozwala też poczuć większy luz i wpływa korzystnie na samopoczucie wszystkich członków rodziny.

Ostatnim nurtem, który terapeuta rodzinny może zaproponować swoim pacjentom, jest ten model poznawczo-behawioralnym. Jego dużym plusem jest to, iż niemalże natychmiast doprowadza on do pozytywnych zmian. Psychoterapia poznawczo-behawioralna rozwiązuje raczej te bieżące konflikty. Może zatem okazać się nie do końca dobrym wyborem dla rodzin, które z problemami zmagają się już od wielu lat.

Możemy dokonać wyboru pomiędzy jedną a

Każdy z nas ma swoje większe, albo mniejsze problemy, z którymi stara się sobie poradzić. Niektóre z nich udaje nam się rozwiązać samodzielnie, ale są też takie, które wymagają wsparcia specjalisty, bo bez tego czasami nie uda nam się wrócić do normalnego życia. Są bowiem w życiu takie sytuacje, które zmieniają nasze życie na zawsze, a powrót do normalności może trwać bardzo długi czas. Nie można jednak ciągle trwać w tej sytuacji, bo to tylko pogłębia i tak złą już sytuację. Pomocą tą może okazać się psychoterapia. Śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy, rozwód lub rozstanie z partnerem to kilka sytuacji, które są bardzo dla nas trudne i sami możemy nie poradzić sobie z tym, aby normalnie żyć, dlatego uczęszczanie na tego rodzaju terapię może bardzo nam pomóc. Istnieje terapia indywidualna, bądź terapia grupowa. Jedna z nich polega na rozmowie terapeuty z pacjentem sam na sam, natomiast podczas drugiej spotykają się wszyscy uczestnicy takich zajęć, opowiadając o sytuacji, która doprowadziła ich do konieczności brania udziału w terapii. Możemy dokonać wyboru pomiędzy jedną, a drugą formą terapii, a po jakimś czasie od rozpoczęcia takiego wsparcia zacząć normalne życie.